• Reklama
Forum Technika TDS Chłodzenie [E34] 524 Td problem po wymianie termostatu i płynu
Tematy dotyczące układu chłodzenia silnika i legendarnych przegrzanych głowic.

Moderator: Moderatorzy

[E34] 524 Td problem po wymianie termostatu i płynu

Postautor: Tomko » 19 lis 2012 16:24

Witam , wymieniłem dziś sobie termostat i płyn w chłodnicy z M21 , i teraz mam pewien problem , zalałem układ nowym płynem weszło ok 10 -11 litrów , auto sobie odpaliłem i chodziło , co jakiś czas dolewałem płynu do zbiorniczka , wskazówka stanęła w pionie i stoi , nie rusza się ani w lewo ani w prawo .. Czyli jest tak jak być powinno , w środku dmucha ciepłym aż miło , przejechałem się i po powrocie do garażu maska do góry na pracującym silniku żeby zobaczyć co i jak , i co zauważyłem , górny wąż chłodnicy jest ciepły jak i lewa jej strona , natomiast dolny wąż chłodnicy jak i jej prawa część jest zimna , ewentualnie lekko ciepła , a więc teraz pytanie czy tak ma być czy coś źle zrobiłem ? Układ jest jeszcze może zapowietrzony czy coś ?
Tomko
Bywalec

Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 524d/td
Rocznik: 1989
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Pomorskie

Re: [E34] 524 Td problem po wymianie termostatu i płynu

Postautor: N2O » 20 lis 2012 01:19

Chłodnica nie dla jaj nazywa się chłodnicą.
Przy obecnych temperaturach, to normalne że strona wylotowa będzie znacznie chłodniejsza.
Jeśli ogrzewanie działa na wolnych obrotach, to raczej w układzie nie ma powietrza.
RANGE ROVER P38A 2.5 DSE
BMW 725 TDS
N2O
Bywalec Wyjadacz

Seria: E38
Model: 725tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie

Postautor: Tomko » 20 lis 2012 14:44

A więc po dzisiejszej jeździe , ok 100 km , zauważyłem , że wskazówka od temperatury stoi minimalnie przed połową , ciepłe powietrze w samochodzie były , ale jak otworzyłem maskę to górny przewód jest ciepły jak i lewa część chłodnica , to wysokości wiatraka , natomiast druga połowa chłodnicy jak i dolny wąż jest kompletnie zimna , więc chyba jednak jest coś nie tak ...
Tomko
Bywalec

Postautor: pietrek525 » 20 lis 2012 17:28

A co wolałbyś żeby się gotowało,wszystko masz jak najbardziej ok. A dolny wąż masz zimny ponieważ on się nagrzewa dopiero jak się termostat otworzy. Zamknięty=zimny.
pietrek525
Bywalec

Model: 525tds
Rocznik: 1995
Województwo: Dolnośląskie

Postautor: Tomko » 20 lis 2012 20:48

No tak wiem , ale czy po przejechaniu 100 km , silnik nie nagrzał się na tyle żeby termostat się otworzył ?
Tomko
Bywalec

Postautor: pietrek525 » 20 lis 2012 20:52

Moim zdaniem wszystko masz ok,u mnie jest tak samo. Chyba że jest gorąco wtedy termos otwiera sie szybko. A jak chcesz szukać dalej kwadratowych jaj to powodzenia :lol: .
pietrek525
Bywalec

Rocznik: 1995
Województwo: Dolnośląskie

Postautor: siudek » 22 lis 2012 09:46

W e34 powszechna jest sytuacja, że wskazówka wskaźnika temperatury na zegarach zatrzymuje się o swoją grubość (ok 1mm) przed pionem. Jest to całkowicie prawidłowe, tak miałem sam na 3 termostatach, tak mam po remoncie silnika, tak mają znajomi z TDSami i zarówno mój mechanik jak i w ASO mi powiedzieli, żebym się nie przejmował w moim wypadku. Tak samo jest też opisane w wielu przypadkach na forach - zakładam że to prawidłowa sytuacja.

Co do chłodniejszej drugiej części chłodnicy - tak jak kolega N2O napisał, chłodnica chłodzi, dodatkowo do pomocy ma 2 wentylatory, w tym jeden potężny (wisko), zatem przy tych temperaturach nie jest wskazane żeby była cała gorąca (chyba że masz naprawdę ostrą jazdę za sobą). Jeśli jednak masz wątpliwości - blokujący termostat powinien powodować ciśnienie w układzie. Na gorącym po trasie, na pracującym silniku odkręć korek zbiorniczka wyrównawczego i zobacz czy zacznie wywalać wodę. Jeśli nadal będziesz miał wątpliwości, wymontuj termostat i sprawdź go w garnku. Jeśli nie masz problemu z długim rozgrzewaniem silnika, a nawiew grzeje jak powinien - nie szukaj problemu w sprawnym układzie tylko ciesz się jazdą. :]

Pzdr.
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
siudek
Administrator
Administrator

Rocznik: 1994

Postautor: Tomko » 22 lis 2012 15:05

Hmm co do ciśnienia to sobie sprawdzę ,czy na pracującym ciepłym motorze po jeździe wywali wodę , bo jak ją wywali to oznacza że w układzie jest gdzieś jeszcze powietrze tak ? Wskazówka dokładnie stoi tak jak napisałaś , o grubość przed połową ... Termostat jest nowy , więc powinien raczej chyba działać .. sprawdzę to o czym napisałeś jak będzie ok to temat do zamknięcia ..
Tomko
Bywalec

Postautor: N2O » 22 lis 2012 19:44

Jak się dogrzewa, to termostat działa.
I nie radzę w żadnym samochodzie odkręcać korka na w pełni rozgrzanym silniku - ciśnienie tam jest zawsze na ciepłym silniku i można się nieźle poparzyć, jakby było za duże, to będzie wywalać płyn przelewem.
RANGE ROVER P38A 2.5 DSE
BMW 725 TDS
N2O
Bywalec Wyjadacz

Seria: E38
Model: 725tds
Rocznik: 1996
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie

Postautor: siudek » 23 lis 2012 01:43

Racja, nie pomyślałem dodać - jeśli odkręcamy korek na ciepłym pracującym silniku to robimy to w grubej rękawicy, długim rękawie i bardzo powoli, z wyczuciem (odkręcamy, popuszczamy ciśnienie i tak po trochu). Ciśnienie jest zawsze, syczeć będzie zawsze, prawo fizyki - chodzi o to czy nie ma wulkanu wywalającego płyn. Prawidłowo podczas pracy nawet gorącego silnika po odkręceniu korka z płynem nic nie powinno się dziać (tak z resztą się TDSa odpowietrza przecież, przy okazji widzimy strumyk powrotu i możemy ocenić wydajność pompy wody). Jeśli płyn wypycha lub jakoś specjalnie bombluje i stan jest wysoki, coś jest nie tak.

W układzie są 2 zabezpieczenia z tego co wiem - korek zbiorniczka wyrównawczego oraz przelew z przewodem odprowadzającym w prawym przednim nadkolu. Tak czy inaczej w ten sposób można sprawdzić czy z ciśnieniem wszystko ok, tak samo termostat - czasami się zdarza, że nowy termostat jest wadliwy. Jednak jeśli by się zacinał w pozycji otwartej to wskazówka przy normalnej eksploatacji nie dojdzie do pionu.

Pzdr.
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
siudek
Administrator
Administrator

Postautor: Mamamuszi » 23 lis 2012 19:48

Wszystko jest prawidłowo,góra chłodnicy jest ciepła ponieważ jest prawidłowy obieg cieczy,z głowicy do chłodnicy i przelewem do zbiorniczka,ze zbiorniczka,dołem do bloku.Dolny chłodnicy uruchomi się ;jak powiedziano wyżej
Mamamuszi
Bywalec

Seria: E36
Model: 325tds
Województwo: Wielkopolskie

Postautor: Tomko » 23 lis 2012 21:19

No właśnie ten strumyk powrotu , jak zdejmę wężyk z chłodnicy to bardzo ładnie leci , a w zbiorniczku tego nie widać , możliwe że się coś przytkało tam gdzieś po drodze , jutro sobie to rozbiorę i spróbuję przedmuchać sprężonym powietrzem , może udrożni wężyk ..
Tomko
Bywalec

Wróć do Chłodzenie