• Reklama
Forum Technika Common Rail Ogólne E39 530d - Problem z gwizdem na wyższych obrotach.
Tematy ogólne dotyczące silnika i przeniesienia napędu (sprzęgło, skrzynia, wał, most).

Moderator: Moderatorzy

E39 530d - Problem z gwizdem na wyższych obrotach.

Postautor: Thazek » 16 maja 2012 21:35

Jako ,że nie zauważyłem,że usunęli mój temat to ponawiam:
Witam Panowie mam problem z moją M57
chodzi o dziwny dźwięk wydobywający się na wysokich obrotach. Taki jakby ktoś gwizdał na palcach, turbo delikatnie gwiżdże ale nie na tyle głośno żeby go było słychać w środku a stojąc na zewnątrz trzeba się przysłuchiwać.
To gwizdanie jakby na "palcach" słychać tak w granicy ok 3tyś rpm
Ale jak już auto przeciągnę np po autostradzie to już to znika na jakiś czas i potem znów się pojawia.
co to może być?

Możliwe ,że katalizatory się posypały i wydają taki dźwięk?

Już lepiej. Wzór znajdziesz zawsze w regulaminie każdego z działów.
Obrazek
Awatar użytkownika
Thazek
Bywalec

Seria: E39
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Model: 530d
Rocznik: 1999
Skrzynia biegów: Manualna
Województwo: Śląskie

Re: E39 530d - Problem z gwizdem na wyższych obrotach.

Postautor: Manolito77 » 17 maja 2012 20:32

Skoro przy turbo tak nie gwiżdże to może faktycznie gwiżdże tak wydech. Byc może wkłady katów się gdzieś obluzowały i tak pogwizdują.
Jednak to tylko teoria. Może niech ktoś wejdzie na kanał i wysłuchuje - może będzie szansa, że się coś usłyszy z katów. Jeśli nie to delikatnie obstukac ręką katalizatory - jak są ukruszone to będzie słychac grzechotanie. Tylko UWAGA!!!! - ostukiwac ręką jak wszystko jest zimne bo inaczej można się srogo poparzyc z uwagi na dośc wysoką temperaturę pracy katów.
Pzdr.
Manolito77
Moderator
Moderator

Model: 525d
Rocznik: 2003
Województwo: Dolnośląskie

Postautor: Thazek » 17 maja 2012 22:22

Tylko najlepsze jest to,że na postoju żadnego gwizdu nie słychać. Tylko podczas jazdy...
tak jakby coś w drgania wpadało :roll:
Obrazek
Awatar użytkownika
Thazek
Bywalec

Postautor: wojtek_blekitny » 19 maja 2012 16:24

Na postoju raczej nie osiągniesz pełnego ciśnienia doładowania i przepływ gazów przez silnik też szczytowy nie będzie.
Może się ujawniać nieszczelność dolotu, albo wydechu przy znacznej ilości i prędkości spalin (zależy to od dawki i obrotów, a to pierwsze jak gazujesz na luzie jest i tak niewielkie).
A może to jednak turbo? Sprawdź ciśnienie doładowania.
A może nieszczelność w obwodzie podciśnienia? (pompa próżniowa w Twoim silniku jest napędzana z wału, więc jej obroty również rosną wraz z obrotami silnika). Podciśnienie również skontroluj.
"Exercise your inner demons"
E34 diesel: "Ulep z samego serca Wielkopolski"
Awatar użytkownika
wojtek_blekitny
Moderator
Moderator

Seria: E34
Model: 525tds
Rocznik: 1994
Województwo: Wielkopolskie

Postautor: Thazek » 19 maja 2012 17:34

Jak na razie zacząłem od czyszczenia zaworu EGR, później wyczyściłem elektrozawór od turbo. Może w poniedziałek wezmę się za czyszczenie elektrozaworów
,które znajdują się obok bagnetu.
Dziś rozebrałem rurki od turbo i wyglądają ładnie. Nawet nie widziałem w nich oleju. ;)
może jeszcze wymienię filtr odmy bo nie był zmieniany?? Co myślicie? A no i przydało by się wyczyścić IC może on jest zapchany?
Mam w domu kabel i INPE , jak to sprawdzić to ciśnienie i jakie powinny być prawidłowe wartości?
Jak sprawdzić to podciśnienie? A i może bym zmienił przewody gumowe te cienkie które idą pod Turbo poprzez EGR aż do elektrozaworów?
Obrazek
Awatar użytkownika
Thazek
Bywalec

Postautor: Thazek » 19 cze 2012 19:54

Panowie zmieniłem filtr odmy i nic. Nadal to samo :( przy wyższych obrotach słychać taki przerywalny świst,gwizd i auto ma dużo mniej mocy wtedy.
Ale zauważyłem jedną ciekawostkę:
Jak jeżdżę jak emeryt :lol: to auto na wyższych obrotach jechać nie chce, i słychać ten gwizd.
Ale jak go przeciągnę porządnie po obrotach to jedzie jak szalone i przyspiesza jak szalone. :mrgreen: i wtedy już nie słychać tego świstu.
Chciałbym sprawdzić to ciśnienie ładowania turbiny. Mam kabel i mam INPE muszę się wpiąć pod maskę czy jest w środku jeszcze jakieś złącze? i tak się rozpędzić na trzecim biegu na maksa?
Jak to będzie po angielsku w INPA? :oops:
Obrazek
Awatar użytkownika
Thazek
Bywalec

Postautor: Julian » 21 cze 2012 08:10

Sprawdź sobie plecionkę w układzie wydechowym, mi właśnie z tego gwizdało. Po wymianie jak ręką odjął.
o2o Yamaha XJ600N

Obrazek
Awatar użytkownika
Julian
Bywalec

Seria: E36
Nadwozie: Compact/Hatchback
Model: 318tds
Rocznik: 2000

Postautor: Thazek » 21 cze 2012 16:05

No tak ale ten świst powodował spadek mocy na wysokich obrotach?
Poza tym jakbym to była plecionka to by świst był cały czas a nie np znikał co jakiś czas... :(
Obrazek
Awatar użytkownika
Thazek
Bywalec

Postautor: Julian » 22 cze 2012 08:43

Spadek mocy był, bo przepływ był zakłócony. Z tym znikaniem to Ci do końca nie powiem bo nie pamiętam, czy to było ciągle czy nie. Tak czy siak moim zdaniem sprawdzenie plecionki nie zaszkodzi a może pomóc.
o2o Yamaha XJ600N

Obrazek
Awatar użytkownika
Julian
Bywalec

Postautor: Thazek » 22 cze 2012 10:48

Czyli walnięta plecionka może powodować chwilowe spadki mocy?
A może to katalizatory się zapchały i takie akcje dziwne się dzieją?
Obrazek
Awatar użytkownika
Thazek
Bywalec

Postautor: Julian » 22 cze 2012 11:01

Każda nieszczlnośc w układzie wydechowym może powodowac spadki mocy. Jak układ jest gdzieś przytkany to też, ale ja piszę tylko z mojego z doświedczania co poradziło na takie objawy.
o2o Yamaha XJ600N

Obrazek
Awatar użytkownika
Julian
Bywalec

Postautor: Dominik86 » 22 cze 2012 11:16

jak masz nieszczelna plecionke to moga Ci sie zatkac katy bo nie będzie dość siły zeby przepchac spaliny przez nie...
Awatar użytkownika
Dominik86
Bywalec Gadulec

Seria: E46
Model: 330d
Województwo: Pomorskie

Postautor: Thazek » 22 cze 2012 16:00

Dominik86 pisze:jak masz nieszczelna plecionke to moga Ci sie zatkac katy bo nie będzie dość siły zeby przepchac spaliny przez nie...

no to ja o tym wiem ale... skoro by tak było to bym miał jednostajny spadek mocy a nie co jakiś czas i to tylko na wysokich obrotach...
Obrazek
Awatar użytkownika
Thazek
Bywalec

Postautor: siudek » 23 cze 2012 09:45

...a sprawdziłeś w końcu wydech? Sprawdziłeś ciśnienie doładowania?

"Jednostajny" spadek mocy miałbyś gdyby usterka była jednostajna (odpięty czujnik, całkowicie zatkany element układu, całkowicie lejący wtrysk etc.). Usterki układu wydechowego zazwyczaj powodują różne przypadłości, zależne od wielu czynników, z jednym wspólnym mianownikiem - obrotów.

Tego typu świsty to układ wydechowy lub dolotowy (bardzo rzadko, w tym wypadku raczej strata czasu) albo sama turbosprężarka. Skoro na wyższych obrotach, to uwaga wędruje w kierunku turbosprężarki i wydechu. Usterka plecionki powoduje nieszczelność, co zarówno jak wyżej koledzy napisali objawia się problemem z katalizatorami (nie ma ciśnienia aby przepchnąć), jak i swądem spalin w kabinie (jeśli nieszczelność jest wystarczająco duża i spaliny idą w komorę silnika), świst (zależnie od "dziury" - przy wyższych obrotach = wyższe ciśnienie = gwiżdże "na palcach") i spadkiem mocy (brak ciśnienia, turbosprężarka nie pracuje prawidłowo).

Takie dywagacje trochę bez sensu, bo idziesz naokoło problemu. Skoro wyższe obroty powodują świst, znaczy się przy wyższym ciśnieniu. Skoro po ostrzejszej jeździe potrafi zniknąć - znaczy się nieszczelność może być na tyle mała, że po dobrym rozgrzaniu rozszerzalność metalu może ją przytykać. Po ostrzejszej jeździe katalizatory również możesz przetkać siłą, znaczy się może odzyskać moc i przestać gwizdać (bo ciśnienie idzie w wydech a nie w dziurę). Później dalej masz z nimi problem i tak w kółko.

Tak można to wyjaśnić w teorii - w praktyce należy po prostu zabrać się porządnie za wydech. Diagnoza na podnośniku/kanale, z latarką, dymem (widziałem też "na zapalniczkę" kiedyś - koleś biegał wokół wydechu i sprawdzał gdzie mu płomień zdmuchnie :D), na różnych obrotach. Masz rocznik 1999, nie wiem jak Twoje katalizatory ale mógłbyś po prostu pokusić się o ich usunięcie (lub jeśli masz dużo pieniążków kupić nowe). Plecionkę z zasady należy sprawdzić, zamiast zakładać że "to raczej nie ona". Sprawdzić nie oznacza wymienić, ale zazwyczaj tak się kończy.

Pzdr.
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
siudek
Administrator
Administrator

Postautor: Thazek » 23 cze 2012 23:05

Siudek piękna odpowiedź i oto mi chodziło. :) Katalizatory mam zamiar wybebeszyć. Dzięki Twojej wypowiedzi wiem,że od tego zacznę. Plecionkę oglądałem i nie wygląda na okopconą czy coś ale tak jak napisałeś sprawdzę ją na podnośniku pod spodem auta. :) ps. nie czuć spalin w środku auta...
Ciśnienie jakie daje turbina podczas jazdy na trzecim biegu to 2,5 bara najwięcej i spadek do 2,2bara.
Zastanawia mnie też pompa progowa bo podczas takiej jazdy ciśnienie spadało w niej do 2,9bara a to jest sporo za mało.

ps. możliwe,że zaciera się tzw "kierownica" w turbinie? i daje taki efekt,że auto raz jedzie dobrze a raz źle?
Obrazek
Awatar użytkownika
Thazek
Bywalec

Postautor: raven_1983 » 25 cze 2012 08:49

Thazek - może podkreślę znaczenie postu Siudka.

Zacząć masz od DIAGNOSTYKI a nie wybebeszania/wymieniania co usiłujesz od samego początku zrobić.

Usterka się sama nie znajdzie, jak chcesz wymieniać to zmień auto na takie w którym nie występuje taki gwizd.
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert

Rocznik: 1992
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie

Postautor: Thazek » 25 cze 2012 09:47

Kolego raven_1983 dziś tak siedziałem w aucie i myślę,że to jednak turbina i znalazłem na YT taki filmik i u mnie podczas delikatnego dodawania gazu
słychać takie coś jak na filmiku zapożyczonym z YT
http://www.youtube.com/watch?v=CN-1uYO6 ... re=related
a i też zauważyłem ,że przy delikatnym i jednostajnym dodawaniu gazu auto przyspiesza normalnie i nie słychać tego świstu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Thazek
Bywalec

Postautor: raven_1983 » 25 cze 2012 13:10

Napisz gdy sprawdzisz - my na odległość tego nie zrobimy.
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert

Rocznik: 1992
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Mazowieckie

Postautor: Thazek » 25 cze 2012 16:24

raven_1983 pisze:Napisz gdy sprawdzisz - my na odległość tego nie zrobimy.

Spoko zacznę od sprawdzenia katów i wydechu.
Bo dużo rzeczy już przy silniku zmieniłem,czyściłe. Takie jak filtr odmy, AGR, elektrozaworki itp.
Obrazek
Awatar użytkownika
Thazek
Bywalec

Postautor: siudek » 25 cze 2012 17:07

Zarówno filtr odmy, elektrozaworki czy instalacja oraz zawór AGR są niewątpliwie pożyteczne jak są czyste i takie powinny być. I fajno jest jak są czyste. Tym niemniej ani jedna z tych wymienionych rzeczy nie ma wpływu na żaden gwizd podczas jazdy, chyba że dolot masz bezczelnie dziurawy. :] Stąd stwierdzenie iż "lecisz dookoła problemu". Moja sugestia - zacznij odwrotnie, od sprawdzania wydechu, bo katy to najprawdopodobniej będą po prostu do wymiany/wycięcia. Jak będziesz miał układ wydechowy już za sobą, a problem będzie nadal to dopiero wtedy dolot i na końcu turbo. Taka kolejność jest optymalna i trzeba ją niestety "wykonać", a dywagacje zostawić na innych forach. ;]

Dobrze jeśli podchodzisz do tego na zasadzie "i tak trzeba zrobić", bo są i tacy, którzy zaczynają robić, robią, robią, narobią się, w sumie nic nie zrobią i na koniec stwierdzają, że to głupiego robota. :lol: A wystarczyło np. wydać 50-100zł na ogarniętego diagnostę i spędzić z nim 15min przy aucie z komputerem. ;]

Pzdr.
siudek siudkowski

Było Mercedresa Wziąć... ;]
W kwestiach BMW nie pomagam na PW - od tego jest forum!
Awatar użytkownika
siudek
Administrator
Administrator

Następna

Wróć do Ogólne