• Reklama
Forum Technika TDS Ogólne [E39] 525 tds nie równa praca silnika + gasnie
Tematy ogólne dotyczące silnika i przeniesienia napędu (sprzęgło, skrzynia, wał, most).

Moderator: Moderatorzy

[E39] 525 tds nie równa praca silnika + gasnie

Postautor: zajaczek » 15 mar 2011 16:34

Witam wszystkich serdecznie.

Jestem nowy na forum wiec chciał bym sie przedstawić - na imie mam Michał i stałem sie jakis miesiąc temu posiadaczem BMW e39 525 TDS 2.5 1997r kombi w automacie. Auto kupiłem uszkodzone - ze zbiorniczka wyrównawczego aż się gotowało i wywalało płyn na zewnątrz. Czyli silnik uszkodzony - myślałem że głowica - kupiłem z auta z demontażu dałem do regeneracji, jednak okazało sie że blok także uszkodzony. Kupiłem wiec blok - wszystko zostało prawidło poskładane przez mechanika - oczywiscie nowe uszczelki śruby (REINZ) - filtry itd. Rozrząd dobrze jest ustawiony, pompa i wtryski sprawdzone także wszystko ok. Cisnienie na silniku na każdym cylindrze po 32. Czyli silnik jest mechanicznie ok.

Poroblem polega na tym że nadal rzuca silnikiem - nierówna praca, oraz jak jade i za dużo gazu dodam przy ruszaniu lub jak przyspiesze raptownie to gaśnie. Do tego jest zmulaly strasznie. Auto obecnie stoi u znajomego pompiarza. Dla pewności wymieniłem pompe wtryskową i wtryski bo mam z innego auta - i nadal to samo. Dodatkowo musze go długo kręcić zwłaszcza jak jest rozgrzany. Co ciekawe także podczas jazdy świeci mi się ciągle grzanie świec "DDE" (po odpaleniu gasnie ale za jakas chwile sie znow zapala i nie gasnie).

W dniu dzisiejszym wykluczyłem także komputer - pożyczyłem od znajomego całą kolumnę wraz z immobilizerem kluczykiem i komputerem - nadal tak samo.

Teraz nie wiem czy może być jakiś przewód przerwany, czy brak jakiegoś czujnika. Jedno mnie dziwi - dzisiaj zauważyłem że jedna wtyczka jest luźna (do niczego nie podłączona) wychodzi od tego całego sterownika (pudełka) gdzie jest grzanie świec, pompa podłączona, i inne wtyczki), przewód krótki - na odległość max pierwszej świecy (krótki) na 2 piny. W głowicy jak jest pierwsza świeca przy wężyku od chłodnicy nie mam żadnego czujnika - tylko zaślepione - czy też po prostu wkręcona śruba.

Interesuje mnie ten czujnik - wolna wtycza, gdyż na warsztacie jak byłem sprawdziłem w starej głowicy w tym miejscu mam jakiś czujnik właśnie na 2 piny (zaraz za 1świecą od strony chłodnicy) - tylko od czego on jest - czy to może być przyczyna? Dopiero jutro będę w stanie zamontować ten czujnik i sprawdzić. Ale może ktoś już miał taki przypadek jak ja, prosił bym o jakakolwiek pomoc.

Ważne dla mnie jest że silnik jest już ok - nie wali spalinami w zbiorniczek wyrównawczy - trzyma ciśnienie bardzo dobre - 32 - pompiarz powiedział że silnik idealny. pompa dobrze ustawiona, rozrzad także - już 2 mechaników sprawdzało na znaki. Komputer także ok.

Dziwne jest także dla mnie że jak odpale go i poluzuje np 5 wtrysk lekko - tak jak bym go odpowietrzał to silnik pracuje nagle tak jak powinien równo i nie rzuca nim, - póki nie dodam gazu. Tylko dodam gaz od razu problem wraca.

Obecnie mam zdjęty tylko kolektor i egr - lepszy dostep do wszystkiego.
Sprzedaż, naprawa i profesjonalne polerowanie Lamp Samochodowych
http://allegro.pl/sklep/16761704_mechanika-pojazdowa-alex

Serdecznie zapraszam :)
zajaczek
Bywalec

Seria: E39
Nadwozie: Touring/Kombi
Model: 525tds
Rocznik: 1997
Skrzynia biegów: Automatyczna
Województwo: Dolnośląskie

Re: [E39] 525 tds nie równa praca silnika + gasnie

Postautor: raven_1983 » 15 mar 2011 22:27

Jeśli to pierwszy czujnik od rozrządu to będzie to sterowanie żaluzją - przyśpiesza nagrzewanie się silnika zimą... na rozgrzany nie ma wpływu.

Bez solidnej diagnostyki ręcznej i elektronicznej kogoś mocno oblatanego w temacie TDS wątpię abyś cokolwiek ogarnął.

Kontrolka świec nie powinna się palić - nie mylisz przypadkiem kontrolki świec z kontrolką wtrysku sterującego?

Objawy jakoś kierują moją uwagę w stronę uszkodzonego wtrysku sterującego.
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert

Seria: E34
Nadwozie: Sedan/Limuzyna
Rocznik: 1992
Województwo: Mazowieckie

Postautor: zajaczek » 15 mar 2011 22:35

Wtrysk sterujący jest dobry, już 2 wsadziłem - żadnej poprawy.
na 100proc. grzanie świec - spirala z napisem DDE (jak dobrze pamiętam)

@ Obydwa wtryski są sprawne w bardzo dobrym stanie - dzisiaj jeszcze raz pompiarz je sprawdził.

Co mnie dziwi to ze nie mógł się połączyć z kompem dzisiaj. Wczoraj normalnie się połączył - ale żadnego błędu nie pokazało.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2011 22:38 przez zajaczek, łącznie zmieniany 1 raz

zajaczek
Bywalec

Postautor: papwil » 15 mar 2011 22:37

glupio troche ze tyle zes sie nameczyl, podmienial, kasy wpakowal a wydaje mi sie ze podpiecie pod kompa z DISem rozwiazaloby Twoje problemy, zwlaszcza jakby diagnoze przeprowadzal ktos oblatany w TDSach...
papwil
Ekspert
Ekspert

Model: 530d
Rocznik: 1993
Skrzynia biegów: Manualna

Postautor: zajaczek » 15 mar 2011 22:40

no kasy troche poszło i moje nerwy sajuż na wykonczeniu :) wiec dziwna sprawa, tym bardziej że zadnego błedu na kompie nie pokazuje.

zajaczek
Bywalec

Postautor: papwil » 15 mar 2011 22:42

ale JAKIM kompie? jak ustawiasz kat wtrysku i dawke?
papwil
Ekspert
Ekspert

Postautor: zajaczek » 15 mar 2011 22:47

wczoraj się połączył bezprzewodowo - ale żadnego błędu, twierdzi że pompa dobrze ustawiona itd. A mówisz że to wystarczy ustawic na kompie kat wtrysku i dawke? Bo dziwna sprawa - strasznie silnikiem rzuca cały czas - jak dodam gazu to jest jak by lepiej, ale dam mu za dużo gazu (pow 2 tys obrotów) i gaśnie. A telepawke ma ja by chciał wyskoczyć z poduszek :) jechać się da jakoś ale zmulały jest. Oczywiście nie jezdze mi teraz tylko 2 autem.
Poza tym pompiarz najlepszy w okolicy - jeszcze mnie nie zawiódł.
W sumie mam 3 pompy i 2 komplety wtrysków :D wszystkie sprawne z demontażu.

@dziwi mnie ta kontrolka od grzania świec ciągle się paląca - mysle ze to rzeczywiście jakies zwarcie. Mam takze swój warsztat ale woałem dać komuś silnik do przełożenia do sądze że nie poradziłbym sobie ze skrzynią automatyczną, bo nie mam przyrządu. Chociaż już tyle czasu mineło że myśle iż jakoś dał bym rade. Ale trudno - przynajmniej skrzynia prawidłowo wsadzona.

zajaczek
Bywalec

Postautor: raven_1983 » 16 mar 2011 08:59

Raz się połączył a raz nie?

Pojedź do kogoś kto ma komputer naprawdę obsługujący twoje auto... a nie KTS.

Pompiarz bajki opowiadał - wygląda na to, że wziął kasę za patrzenie w sufit.

Komputer łączy się ze sterownikiem zawsze, a nie raz tak, raz nie (chyba, że uwalony sterownik silnika, ale wtedy auto robi totalne jaja i paliła by się non stop kontrolka wtrysku sterującego...).

Nie wierzę również w to aby nie było błędu :) jeśli tak ufasz pompiarzowi to poproś go o odczyt na żywo np. obrotów silnika - TDS wbrew opinii niektórych mechaników daje pełne live data, w tym właśnie dawkę i kąt wtrysku, a dawkę można w pewnym zakresie regulować kompem (kąt wtrysku tylko mechanicznie ruszając pompą).

Później jeszcze sprawdzę czy w E39 nie zrobili jednej lampki od grzania świec i błędów DDE... jeśli się okaże, że jest jedna lampka do sygnalizacji wszystkiego to napiszę.
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert

Postautor: zajaczek » 16 mar 2011 09:49

No właśnie jest jedna - bo Świeci się kontrolka od swiec (standardowa spirala) a pod nia jest napis DDE (wszystko to samo zaswieca sie przy odpalaniu auta - czekam az zgasnie i krece go. Co to może być? Pompa paliwa?

zajaczek
Bywalec

Postautor: papwil » 16 mar 2011 09:59

Marcin, to jest rownoznaczne z zapaleniem sie kontrolki wtrysku w e34 dlatego pytam sie JAKIM komputerem byl diagnozowanym bo NAPENO NIE TAKIM JAK TRZEBA! Jak jest zapalona kontrolka to MUSI byc blad! Zamiast dalej placic temu swietnemu pompiarzowi albo wymieniac kolejne elementy silnika taniej bedzie Ci przyjechac ze slaska do mnie do Warszawy i przynajmniej bedziesz mial problem z glowy :P
papwil
Ekspert
Ekspert

Postautor: zajaczek » 16 mar 2011 10:01

Tylko zanim dojade do Ciebie do Warszawy to troche czasu minie. :P
Panowie a powiedzcie jeszcze co to może być? Ja zaraz zadzwonie do niego i pogadam jakim kompem sprawdza.

zajaczek
Bywalec

Postautor: papwil » 16 mar 2011 10:45

w najlepszym wypadku jest to boschowski KTS ktory w wypadku TDSa jest do dup#. co moze byc? ciezko powiedziec i szkoda wysilku na myslenie skoro mozna poprostu podpiac pod dobrego kompa.

obawiam sie ze dluzej zajmnie Ci myslenie i szukanie (ktore moze wcale nie przyniesc skutku :P) niz dojazd do Warszawy ;) albo poszukaj w swojej okolicy kogos z DISem, moze uda Ci sie znalezc, tylko niech gosciu ogarnia TDSy.
papwil
Ekspert
Ekspert

Postautor: zajaczek » 16 mar 2011 13:40

ma dobry komputer, tak mnie zapewnia. A co do tego czujnika - nic nie dało, na schemacie znalazlem ze jest to Automatic Air condition. Zamontowałem i juz zostawiłem w koncu jest on z glowicy którą miałem oryginalnie zamontowałem.

zajaczek
Bywalec

Postautor: _Radzio1 » 16 mar 2011 14:09

tutaj moze tez sie okazać brud w filtrze paliwa ktory go przytyka-niewiadomo przeciez co moze byc na dnie zbiornika.ale to tylko przypuszczenia i bez mechanika mającego doświadczenie w dieslach i podpierającego sie kompem dobrze czytającego bmw raczej sie nie obejdzie-w koncu wymienisz połowe auta a problem moze sie okazać prozaicznym
_Radzio1
Bywalec

Rocznik: 1994
Województwo: Łódzkie

Postautor: raven_1983 » 16 mar 2011 15:28

Dobry = jaki?

Do TDS jest tylko JEDEN dobry interfejs... skoro ma "dobry" a nie powiedział co ma to cóż... spodziewam się dobrego super wszystkomogącego boschowskiego KTS który obsługuje wszystko... a w TDS jest święto jak zobaczy w ogóle sterownik silnika.

"Zły" DIS bez trudu widzi sterownik silnika... live data... poprawnie błędy... umożliwia regulację dawki... a mistrzowie od KTS twierdzą, że TDS nie daje live data i cięzko się go diagnozuje bo nie łapie błędów a są... taaaaa... 8)
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert

Postautor: zajaczek » 16 mar 2011 16:52

też mi się tak wydaje, gosciu który mi przekładał silnik ma DISa ale nie ma jeszcze doświadczenia w jego obsłudze. Ale powiedział ze sie podejmie i przetrenuje.
A to ze tak chodzi i ze kopci na czarno przy nierównej pracy to moze zle poskładany rozrząd? - chociaż wątpie - bo składali go specjaliści od głowic, wg znaków itd, napinacz zamontowany jest drugi - z auta z demontażu. Dziwne jest że jak poluzuje na chwilke wtrysk 5 (bo wydaje mi się że nieco mniej podaje - lekko go odkręce) i przykręce z powrotem to auto nagle chodzi jak igiełka - nie rzuca silnikiem i z wydechu zadnego czarnego dymu nie widać. Ale tylko dam gaz i z powrotem objawy telepawki.

@ Filtry i oleje są nowe zamontowane, wiec filtr wykluczam.

zajaczek
Bywalec

Postautor: raven_1983 » 16 mar 2011 19:09

Wtrysk może się przywieszać.
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert

Postautor: zajaczek » 16 mar 2011 19:19

a co powiesz jeżeli wymieniłem wtrysk ten 5 i sterujący na inny - nadal tak samo. Zero zmian. Na innej pompie i innym zestawie wtrysków także zero zmin - no chyba że trzeba coś na kompie ustawić... brak mi pomysłu. Nie wiem co robić. Obecny pompiarz powiedział zebym zabierał auto i jestem w kropce. Jutro go odbiore, ale co dalej - dać gościowi co ma DISa ale nie wie dokładnie jak się obsłużyć, czy dać komuś na diagnoze kto twierdzi ze nie musi być DIS - tylko innym podłączy i sprawdzi.

Myśle żeby zaciągnąc go do siebie na warsztat i samemu wymienić wszystkie te przewody wraz z skrzynką całą od sterowania grzaniem świec itd. Wydaje mi się ze tam coś siedzi Bo przewody w strasznym stanie są, tylko pytanko mam odnośnie tej puchy właśnie co montowana jest z wiązką całą do silnika - mam drugą taką - także od e39 2,5tds lecz manualna skrzynia biegów, nie wychodzi z niej przewód do sterowania skrzynią automatyczna - da się go jakoś przełożyć? Czy lepiej kupić taką wiązkę z demontażu z automata?

zajaczek
Bywalec

Postautor: raven_1983 » 17 mar 2011 08:12

Decyzję gdzie jechać z autem pozostawiam tobie...

Moim skromnym zdaniem nawet bardzo mało biegła osoba poradzi sobie z odczytaniem błędów interfejsem który je odczyta (DIS)...
A z drugiej strony niezależnie jak ktoś bardzo będzie biegły używając inny interfejs najprawdopodobniej gucio zrobi... już sam fakt, że podłączy innym i sprawdzi... w przypadku DIS podłączasz i już... nie sprawdzasz czy zadziała.

Jeśli chodzi o wiązki... wiązka to nic innego jak przewody, więc można zawsze dołożyć, tylko czasem jest to bardzo... żeby nie napisać brzydko... zajęcie dla cierpliwych :)
Awatar użytkownika
raven_1983
Ekspert
Ekspert

Postautor: zajaczek » 17 mar 2011 18:19

Dzisiaj jak zabierałem auto od tego pompiarza, to sprawdziłem "na szybkiego" pompę paliwa - odpiąłem wężyk przed filtrem się znajdujący i przekręciłem kluczyk na zapłon - ropa się leje z niego, pytanie tylko czy to musi być jakieś konkretne ciśnienie, ma tryskać, czy strumień nieduży?
Z niego po prostu leci paliwo tak jak bym z butelki wylewał.

Znalazłem fachowca w okolicy - zajmuje się ogólnie BMW i ma odpowiedni sprzęt - auto w poniedziałek z rana zawędruje do niego - jeżeli nic się nie zmieni.

zajaczek
Bywalec

Następna